Zabij tři mouchy jednou ranou!

Zabij tři mouchy jednou ranou!

Pokud vás cesta zavede do Prahy před 3. zářím, máte možnost doslova zabít tři mouchy jednou ranou. V temných kasematech Vyšehradu, v impozantním sále Gorlice, ve starém muničním skladu východně od Cihelné brány najdete sklářské dílo výtvarníka Jiřího Pačinka, výstavu Skleněné podzemí. Toto jedinečné a brilantní výstavní místo opravdu stojí za návštěvu, mix skla a kamene, vnitřní temnota vyšehradských hradeb ve společnosti originálních soch Karlova mostu, stálí diváci výstavy, to dělají celek, který si nechcete nechat ujít. Sklárna sama o sobě zapadá do prostředí tak, že si bez nich Gorlický sál jen těžko dokážete představit, jakmile je uvidíte na místě. Krása je v oku pozorovatele, takže o ní nebudu moc říkat, ale osobně se mě tento kousek dotkl způsobem, který nedokážu úplně vysvětlit. Pokud vás ale Skleněné podzemí nezajímá, návštěva starých kasemat i tak stojí za to.
Další obrázky kasemat a Skleněného podzemí najdete ZDE.

 

KASEMATY A GORLICE

Vyšehradské kasematy a sál Gorlice stojí za vidění samy o sobě. To vám nezabere příliš času, pokud máte z nějakého důvodu napjatý program, vaše peněženka také příliš neutrpí, vstupenky na turné nejsou drahé. K dispozici jsou prohlídky v angličtině a češtině a tištěné textové prohlídky v několika jazycích. Uvnitř hradeb Vyšehradu se prochází cosi magického, opravdu je cítit hukot historie. Sál Gorlice a jeho šest originálů soch z Karlova mostu je samozřejmě také něco, co byste si neměli nechat ujít. Původ soch je něco, co mnoho turistických průvodců nebo dokonce turistických knih zapomíná při odkazech na historii Karlova mostu zmínit. Pokud vás ale kasematy a Gorlic Hall nezajímají, návštěva Vyšehradu i tak stojí za to.


Více informací o kasematech a Gorlici naleznete ZDE.

 

 

 

Vyšehrad, perla Prahy

 

Potřebujete si odpočinout od hektického životního stylu města, výhled na Prahu s nádherným hradem nebo místo, kde najdete místní obyvatelstvo a místo, které z nějakého důvodu není přeplněné běžnými turisty? Pokud je odpověď ano, Vyšehrad je to pravé místo pro vás. Samotný Vyšehrad má historii, která sahá až do 2. poloviny 10. století a ani se ji nebudu snažit shrnout, nechám níže pár odkazů, kde se dají najít všechny informace. Ale Vyšehrad opravdu musíte vidět, pokud jste v Praze. Existuje důvod, proč sem místní chtějí přijet, a zároveň je tak trochu záhadou, proč to běžný turista neobjevil. Zelené plochy, kostel, který je vlastně jednou z pěti bazilik v Praze, celý ten uvolněný pocit, který zde najdete, je jedinečný i pro Prahu, a a… Věřte mi, navštivte Vyšehrad, budete zpátky! Tady s manželem? Vyšehrad je prý nejromantičtější místo v Praze 😉

Odkazy na historii Vyšehradu:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vy%C5%A1ehrad

https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/137/vysehrad?

Copyright © 2023  yhalinen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *