Trochu jiná turistická atrakce.

Trochu jiná turistická atrakce.

Průměrný turista vždy hledá něco zvláštního, něco, o čem by mohl říct přátelům a sousedům, když se vrátí domů, něco, co ostatní, kteří navštívili stejné město/místo, ještě nebyli. Jinými slovy, čím se chlubit. V tom případě je Kryt civilní ochrany Folimanka jedním z takových míst. Plnohodnotný (1332 m²) protiletecký kryt, který je stále plně funkční a je zde od konce 50. let, počátku 60. let, ano, v době studené války.

První plány byly vytvořeny v roce 1952 a dokončení projektu, přísně tajného projektu, trvalo asi 10 let! Stěny jsou nahoře 3 metry silné, má to odolat malé atomové bombě, rázové vlně 0,2 MPa, to by asi pochopil někdo s lepšími fyzikálními schopnostmi než já, ne? Pokud to a ještě mnohem více o útulku Folimanka chcete vědět, každou sobotu v měsíci se každou sobotu koná Den otevřených dveří, který začíná v 9:00 a zavírá v 15:00, ať se nezaseknete 😉  Více najdete informace zde: www.krytfolimanka.cz. Prohlídka je zdarma a bez průvodce. Dostanete také informační leták, který je opravdu dobrým vodítkem při procházkách dlouhými chodbami v krytu.

Pokud je vám Praha známá již z dřívějška, může to být opravdu alternativa k trochu jiné atrakci. Získat děsivý pocit, jaké by to bylo, kdyby došlo na nejhorší. Protože pokud nechodíte se zavázanýma očima, je to děsivé. Všechny malé pokoje, oddělené WC pro muže a ženy, sanitární část se sprchami, prachové komory, dokonce je tu dvě márnice, do každé se vejde až 10 těl a samozřejmě mnohem víc. Přístřešek je dodnes využíván i jako výstavní plocha, která sama o sobě stojí za návštěvu.

Copyright © 2023  yhalinen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *