NUCENÁ NEZAPOMENUTÍ

NUCENÁ NEZAPOMENUTÍ

15. 6. 2023 – 10. 9. 2023

Pro ty, kteří se zajímají o nedávnou historii a fotografii, byla v galerii Leica v centru Prahy právě zahájena opravdu skvělá výstava fotografií. Tématem je porážka Pražského jara ve dnech 20. až 21. srpna 1968. Dny, kdy tehdejší Varšavská smlouva osvobodila a zachránila československé bratry a sestry před kapitalistickým a imperialistickým vlivem. A přestože se této velmi rozsáhlé vojenské speciální operace zúčastnilo celkem pět zemí, Sovětský svaz, Polsko, Bulharsko, Maďarsko a východní Německo, krok udávala Moskva. Cítíte déjà vu?

Děrovací nádrže.

Zpočátku velmi zmatení občané bojovali s těžkými tanky jen holými pěstmi a výsledek mohl být samozřejmě jen jeden. To je to, o čem Forced to be… je. I když Praha přitahovala největší pozornost v zahraničí, k ostrým střetům docházelo téměř všude v Československu. Osvoboditelé tehdy přišli o život celkem 137 občanů země a 500 jich bylo vážně zraněno. Výstava je připravena na počest 55. výročí akce (opravdu?), celkem je vystaveno 25 fotografových děl. Pokud máte byť jen trochu zájem a jste poblíž, přijďte se na tyto fotografie podívat, je to kvalitní a zároveň drsná výstava.

Galerie Leica

Pokud vás výstava až tak nezaujme, přesto stojí za to se v dotyčné galerii zastavit. Prostory jsou světlé a útulné (nejedná se o placenou inzerci). Činnost byla zahájena již v roce 2002, a to především s cílem propagovat a dostat do popředí české a slovenské fotografy v oboru. V místě je příjemná malá kavárna, kde je kupř. velmi chutná káva. Pro ty, kteří to chtějí, je k dispozici i něco malého a čerstvého k zakousnutí a kvalita se drží obecné linie galerie. Nejpůsobivější ze všeho je však velké množství vynikajících fotoknih v místě. Najdete zde vše od počátku fotografování až po současnost a ceny nejsou nijak vysoké. Místo najdete zde:

Leica Gallery Prague
Školská 28
110 00 Praha 1 – Nové Město
+420 222 211 567

Více fotek ZDE!

Copyright © 2023  yhalinen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *