Nejstarší dopravní signál/značka v Praze!

NEJSTARŠÍ DOPRAVNÍ SIGNÁL/ZNAČKA V PRAZE!

Historie poznává pražský Palác Platýz na Národní 416/37 z mnoha různých důvodů, v dobrém i ve zlém! Totálně opilý vojín, který zabral čtvrtinu ve sklepě, popravy, dokonce i Don Giovanni tu má podle legendy nějaké kořeny!

Samotný Palác Platýz sahá až do doby kolem roku 1350, do doby, kdy Karel IV. zahájil zakládání pozdějšího Nového Města. Samotná budova je oficiálně na Starém Městě, na druhé straně Národní třídy začíná Nové Město.

Dnes samozřejmě místní obyvatelé a turisté většinou spojují palác pro jeho velké nádvoří s malými obchody a kavárnami.

Hlavou nahoru nebo dolů?

Vlevo nahoře u vchodu na tyči je malá kovová sova. Pokud je hlava nahoře, je vše v pořádku a můžete vzít svého koně do palácové stáje. Pokud je sova hlavou dolů, znamená to, že stáje jsou plné a vy jste nuceni nechat koně venku a vše, co s tím souvisí! Tam máte první semafor/návěst v Praze. Pozor, sova sahá asi 200 let nazpět a vzhledem ke stáří stavby je nutno sovu považovat za víceméně moderní historii. 🙂

Více informací

Pokud se chcete o paláci a jeho historii dozvědět více, existuje velmi dobrý článek od Raymonda Johnstonea, tam jsem také ukradl nějaké své informace, stačí kliknout na tento odkaz: Raymond Johnston o sově.

Raymond Johnston about the owl. (Pouze v angličtině)

Copyright © 2023  yhalinen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *