Nejslavnější pražská socha je kopie!

Nejslavnější pražská socha je kopie!

Svatý Václav

Uprostřed vesnice se majestátně dívá na své podřízené a je to pohledná práce, ne-li originální, což není vždy ze všech turistických průvodců jasné!
S výjimkou Karla IV. není téměř žádná významná osobnost českých dějin tak známá jako svatý Václav, vévoda a patron Čech. Byl to panovník z let 921-935, možná 🙂 dokumentace z té doby trochu taková a ta. Vláda byla přerušena, když se v onom osudném roce 935 bratříček rozhodl, že už to stačilo, a probodl ho na schodech kostela.

Dobrý Václave

Vévoda šel také známý jako Dobrý Václav, a to z rozumu. Ovlivnilo to mnoho činů v životě, obsáhlejší informace lze najít na internetu, ale jako příklad mohu uvést malý příběh. Václav byl znám jako milovník piva a jelikož tento sladový nápoj byl v historii největším exportním produktem Čech, tak… Za svého života podporoval místní pivovary vyhlášením trestu smrti pro všechny přistižené při vývozu chmele, a to v r. aby byla zachována jedinečná chuť českého piva.

Václavské náměstí (Václavské náměstí)

Václavské náměstí je ne nadarmo považováno za nejvýznamnější náměstí v Praze i celé republice v dobrém i ve zlém. Tady se tady Češi scházejí, kdykoli se něco významného děje. Olympijské zlato v ledním hokeji z roku 1998 úplně zaplnilo náměstí, ne každý, kdo chtěl, se tam ani nevešel. A plno bylo v roce 1989, kdy ruský bratr odešel domů a byla vyhlášena nová nezávislost atd. Není to tedy marné místo pro sochu Václava, tedy pro tuto kopii.

Koňský trh

Dnešní socha na svém současném místě spatřila světlo světa v roce 1913, takže při pohledu do historie je dílo téměř nové. Vzhledem k tomu, že předmětné náměstí sloužilo Čechům již od roku 1348, kdy zde Karel IV. založil Nové Město. Zpočátku se náměstí jmenovalo Koňský trh, tedy Koňský trh. Původní socha Václava zde, uprostřed náměstí, byla vztyčena v roce 1680, kde směla být až do roku 1879, poté byla přemístěna na Vyšehrad, kde je dodnes. (Více o Vyšehradě později).

Skromnost není vždy krásná

Zlé jazyky říkají, že malý a skromný Václav z pískovce byl odsunut z centra právě pro svou skromnost. Koneckonců, socha byla velká a mocná hlava státu a svatá.
Dnešnímu Václavovi trvalo 37 let, než byl kompletně hotový, takže to není promarněné dílo! To je malý příběh sochy a lekce historie. 🙂
Stojí za to mít na paměti, pokud sem přijedete v září. Český národní den, běžně nazývaný také svátek svatého Václava, je státním svátkem od 28. září 2000. A pokud se chcete o Václavovi dozvědět něco zvláštního, co ani všichni místní vždy neznají/pamatují. Ano, Václavina zná každý, ale jak se ten kůň jmenoval?

Dobře, Ardo. 😉


V případě zájmu více fotek zde:

Copyright © 2023  yhalinen

1 thought on “Nejslavnější pražská socha je kopie!”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *