Je to zdarma, část 2!

Operaci Anthropoid

Pro zájemce o historii 2. světové války je „nepovinný“ památník (muzeum) v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, nedaleko Karlova náměstí a jen asi 100m. od řeky a Tančícího domu.Ta je věnována československým parašutistům, kteří 27. května 1942 zavraždili nacistického vůdce Reinharda Heydricha (který zemřel na následky zranění 4. června), mám samozřejmě na mysli operaci Anthropoid. A pokud jste na výletě s nízkým rozpočtem, je to pro vás, protože vstup je zdarma!

Památník se nachází v podzemí ortodoxní katedrály, kde bylo 18. června 1942 nacisty vypátráno a zavražděno sedm parašutistů zapojených do atentátu. Výstava velmi dobře podává pozadí od počátku události Mnichovskou dohodou v roce 1938 až do r. boj v katedrále a kryptě v roce 1942.

Krypta je otevřena celoročně, každý den kromě pondělí. Doporučuji navštívit, opravdu to stojí za to. Proč? Celá tato událost hraje významnou roli ve vojenské historii této země, kterou navštěvujete, a je zvláště aktuální dnes se vším, co se kolem nás děje. A ze stejného důvodu nemohu odolat pokušení citovat filozofa George Santayana: „Ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni ji opakovat.“

Copyright © 2023  yhalinen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *