Den nezávislosti část 3

Den nezávislosti část 3

Věděli jste to o 17.11?

Česká republika nebo Česko, jak se v dnešní době oficiálně nazývá, včera oslavilo svůj 3. den nezávislosti pro letošní rok, věděli jste to? První se odehrává v mezinárodní den kocoviny, 1. ledna, kdy se oficiálně v roce 1993 rozešli se Slovenskem. Druhým je samozřejmě 28.10, kdy v roce 1918 vzniklo samostatné Československo poté, co bylo součástí Rakousko-Uherska. A včera byl čas na číslo 3, začátek sametové revoluce, rok 1989, nebo jak se to oficiálně nazývalo, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Věděli jste ale, že 17.11 má kořeny v moderní historii, která začíná již v roce 1939? Jak už podle oficiálního názvu tušíte, jedná se o studenty, natzi a 28.10. Pro ty, které to zajímá, dám níže odkaz na Wikipedii s krátkým a jasným pozadím událostí, které se tehdy staly, pokud si o tom chcete přečíst více.

Oslava na špatném místě

Včera byl velký den, jak má být. U pamětní desky na Národní třídě jsme opět viděli sjíždění květinových věnců, pronesly se projevy významných lidí, ale i některých méně významných, podávalo se jídlo a pití, hodně hudby, současnost médií byla obrovská. Věděli jste ale, že místo na Národní třídě je vlastně špatné místo? Sametová revoluce začala na Albertově v pátek 17. listopadu, kdy se asi 500-600 studentů/lidí sešlo na protivládním protestu, který začal v 16:00. Na Albertově je také pamětní deska, má vlastní květiny a svíčky, ale ve srovnání s Národní je to nic. Zde máte opět pár příjemných informací, kterými se můžete pochlubit, když budete mluvit se sousedem o vaší cestě. 🙂

Nejlepší místo k pobytu

Bohužel, jako u mnoha podobných událostí, jako je tato, má člověk pocit, že pravý důvod, proč jste tady, je zapomenut. Protože všichni lidé v letech 1918, 1939 a 1989 a jejich úsilí jsou důvodem, proč můžeme chodit po pražských ulicích jako svobodní muži a ženy. Dnes se zdá důležitější, že jsi tam byl, ne proč. Je den, kdy vás vaši přátelé zahlédli v televizi, doufám, že se mýlím, ale… To samozřejmě neplatí pro každého, existují výjimky. Pár dní před pátkem jsem se procházel po Národní, jen abych se podíval na přípravu, když jsem u Národní pamětní desky zahlédl starou paní. Byla tam se sestrou zapálit svíčku. Bylo jasné proč, sotva mohla chodit, včerejší dav nezvládla. Donutilo mě to přemýšlet, možná byste měli také?

Copyright © 2023  yhalinen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *